Szwajcaria: Koleje Retyckie – atrakcje Gryzonii i okolic

Koleje retyckie w Szwajcarii. Pośpiech? Nigdy w życiu! Tu obowiązuje zasada im wolniej tym lepiej, aby jak najpełniej smakować krajobrazy przewijające się za wielkim, panoramicznym oknem. Jazda koleją nigdzie nie jest tak przyjemna jak w Szwajcarii.

Przyzwyczajonemu do standardu polskich kolei turyście, tutejsze pociągi będą przypominać kolorowe sklepy Peweksu lub Baltony w siermiężnej scenerii PRL-u. Jeszcze dużo szwajcarskiej czekolady zostanie zjedzone, nim doczekamy się podobnego standardu. Zwiedzanie Szwajcarii koleją jest wygodne, tanie i praktyczne. Kolej dociera do największych atrakcji turystycznych kraju, pozwala także być tam, gdzie samochód nie ma szans wjechać, a piesza wędrówka nie zawsze jest bezpieczna. Szwajcarska kolej jest nie tylko narzędziem pomagającym przewieźć turystę i jego bagaż na miejsce wypoczynku. To atrakcja turystyczna sama w sobie.

Wąskotorowe Koleje Retyckie (Rhätische Bahn, RhB) formalnie są lokalnym przewoźnikiem operującym na terenie Gryzonii – największego kantonu w Szwajcarii. Poza podstawową funkcją transportową dla mieszkańców, przewoźnik oferuje przejazdy turystyczne: najbardziej znane pociągi to Ekspres Lodowcowy (Glacier Express) oraz Bernina Express.
Wolniej znaczy lepiej.

Glacier Express, zwany także przekornie „Najwolniejszym ekspresem świata”, kursuje pomiędzy Zermatt (to już nie Gryzonia tylko Wallis), a St. Moritz lub Davos. Trasę o długości ponad 300 kilometrów, pociąg pokonuje w 7,5 godziny – dużo jak na standardy współczesnego transportu – ale nie o szybkość tu chodzi, tylko o leniwe gran turismo przy lampce amigne de tetroz, białego wina produkowanego tylko w Szwajcarii. Komu się spieszy może skorzystać z pociągów TGV (odjazdy z dworca Zürich Bahnhof)..

Pociąg podczas całej trasy pokonuje 291 mostów i wiaduktów oraz 91 tuneli. Najwyższym osiąganym punktem na trasie, jest przełęcz Oberalp Pass na wysokości 2033 metrów n.p.m. niedaleko Andermatt. Najsłynniejszym wiaduktem na trasie jest Landwasser koło Fillisur, długi na 136 metrów i wysoki na 65 metrów, a najdłuższy tunel to Furka-Basis o długości 15,4 kilometrów.

W okolicach Fillisur ekspres pokonuje trasę Albula – wpisaną w 2008 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Konstrukcyjny majstersztyk – odcinek pomiędzy miejscowościami Preda i Bergun – na długości 5 kilometrów, pociąg musi pokonać 400 metrowe przewyższenie. Aby to było możliwe, inżynierowie zbudowali system spiral, po których całkiem żwawo wspina się pociąg. Po raz pierwszy Ekspres Lodowcowy, przejechał trasę z Zermatt do St. Moritz 25 czerwca 1930 roku.

Glacier Express kursuje pomiędzy Zermatt, a Davos z kilkoma przystankami po drodze. Podróż najlepiej zacząć na jednej ze stacji początkowej, do której dostać się można – a jakże – ogólnokrajową koleją SBB. Z lotniska w Zurychu do Zermatt można dojechać w 3,5 godziny z jedną przesiadką w Visp.

Zermatt, to dobry wybór na rozpoczęcie podróży. Sławę zyskało dzięki swojemu położeniu w pobliżu Matterhornu, góry pięknej, uważanej przez wielu za górę najpiękniejszą, o klasycznych proporcjach i kształcie zbliżonym do idealnego. Matterhorn, nazywany także „najczęściej fotografowaną górą świata” przyciąga turystów i alpinistów od połowy XIX wieku. W 1865 roku brytyjski wspinacz Edward Whymper, eksplorujący od kilku lat okoliczne góry, postanowił wejść na tę jedyną, której jeszcze nie zdobył. Po skompletowaniu ekipy, w której znaleźli się m.in. rodacy Wympera oraz alpejscy przewodnicy Michel Croz z Chamonix oraz zermatczycy – Peter Taugwalder z synem Peterem wyruszyli w drogę. 14 lipca osiągnęli jako pierwsi szczyt, niestety podczas schodzenia doszło do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego zginęło trzech Anglików i Francuz.

ffd6036ebfccb0f992f115fb7f661ed5.jpg
Matterhorn, na słowo honoru

Wg Wympera przyczyną wypadku było przetarcie się liny, lecz nie wszyscy dali wiarę w tę wersję, oskarżając alpinistę o celowe przecięcie liny. Sąd uwierzył w niewinność Whympera, a skala tragedii, która rozegrała się w ten lipcowy dzień rozsławiła wioskę, do której zaczęli przyjeżdżać alpiniści i zwykli turyści. Legendarną parcianą linę, o którą toczył się spór przed sądem, można oglądać w Matterhorn Museum w Zermatt.

Dziś Zermatt jest jednym z najmodniejszych zimowych kurortów w Europie. Mimo popularności udało się tu zachować kameralny charakter alpejskiej wioski. Wystarczy tylko zejść z głównego deptaku miasta, aby wyobrazić sobie, jak życie wyglądało tu przed wiekami. W bocznych uliczkach można obejrzeć chałupy z drewnianych bali wsparte na kamiennych fundamentach. Unikalne jest to, że wszystkie hotele i cały turystyczny biznes należy do mieszkańców. Silna tożsamość i poczucie przynależności do grupy sprawiają, że niepopularne, czy szkodzące wizerunkowi Zermatt pomysły nie mają szans na realizację. Dzięki temu w kurorcie obowiązuje całkowity zakaz poruszania się po mieście samochodami z silnikiem spalinowym. Do ruchu dopuszcza się tu jedynie pojazdy elektryczne – za wyjątkiem policji, czy karetek pogotowia. Zakaz dotyczy oczywiście także mieszkańców. Samochody można posiadać, ale należy zostawić je na parkingu, parę kilometrów poniżej wsi.

IMG_0077.jpg
Koziorożec na Gornergrat, widok znad talerza gorącego gulaszu

Zermatt to stacja końcowa (lub początkowa) Ekspresu Lodowcowego, ale nie oznacza to końca torów w ogóle. Szwajcaria to kraj koleją stojący. Tuż obok stacji kolejowej jest druga, mniejsza stacja kolejki zębatej. Imponujące, zapierające dech w piersiach to określenia najczęściej powtarzane przez turystów którzy dotarli na platformę widokową na Gornergratt. Kolej wyrusza z Zermatt i w ciągu 25 minut pokonuje trasę o długości 9339 metrów, docierając na wysokość 3100 metrów. Matterhorn otoczony przez 29 czterotysięczników (sic!) i z widokiem na lodowiec, który jest na wyciągniecie ręki, robi wrażenie na największych cynikach. Piękno krajobrazu czyni ateistów bezbronnymi, skłaniając ich natychmiast po powrocie w doliny do poszukiwania jakiejkolwiek świątyni. Na szczycie znajduje się najwyżej położony w Szwajcarii hotel Kulm Gornergrat. Rozgrzewający Gulaschsuppe to najlepsze, co poza widokiem za oknem może nam się tu przytrafić.

Podróż Ekspresem Lodowcowym to archetyp gran turismo – tu w wersji kolejowej – powolnego przemieszczania się pośród pięknych krajobrazów, gdzie nie cel podróży jest ważny, co sam fakt przemieszczania się. Celebrowaniu podróży służy doskonały serwis na pokładzie pociągu – istnieje możliwość zamówienia do stolika dwu lub trzydaniowego obiadu wraz z bogatą kartą win i deserów. Okna w wagonach są wielkości połowy Szwajcarii, przeszklony jest także częściowo dach, aby żaden szczegół krajobrazu nie umknął uwadze turysty. Gdzie nie spojrzeć, urzeka szwajcarska prowincja. Zieleń lasów i pagórków łagodną linią oddziela się od błękitu helweckiego nieba. Ekspresem można dojechać do końca trasy w Davos lub St. Moritz, można też wysiąść wcześniej, np. w Chur – jednym z najstarszych miast na terenie Szwajcarii. Po wiejsko – sielankowej atmosferze Zermatt, Chur daje kopa wielkomiejskim sznytem, choć to wielkomiejskość umowna. Liczące ledwo 30 tys. mieszkańców miasto jest stolicą Gryzonii – największego szwajcarskiego kantonu, centrum przesiadkowym, metą na parodniowy stopover w podróży po okolicy i bezpretensjonalnym, uroczym miasteczkiem. Lub wszystkim po trochu.

Lodowiec czy palmy?

Kto czuje niedosyt po podróży Ekspresem Lodowcowym lub jest perwersyjnie kochającym transport szynowy maniakiem powinien koniecznie łapać w Chur lub Davos pociąg Bernina Express. To kolejna atrakcja przygotowana przez prężnie działające w Gryzonii Koleje Retyckie. Jazda tym pociągiem jest jak wizyta w szwajcarskich delikatesach – dziesiątki serów do wyboru, co wybrać: Gruyère czy Appenzeller? Jasne, że oba! Trasa Bernina Expres to arcydzieło sztuki inżynierskiej wpisane na listę Dziedzictwa UNESCO. Na trasie pociągu znajdują m.in. dwa słynne wiadukty – Landwasser i okrągły wiadukt w Brusio. Nie przywiązujcie się za bardzo do swojej miejscówki – będziecie, co chwila przeskakiwać z jednego miejsca na drugie, prawie jak przy zabawie w gorący fotel. Od ilości wrażeń dochodzących do nas zza panoramicznych okien, gwarantowany zawrót głowy.

img_0566
Ospizio Bernina: jedno zdjęcie, tysiąc słów

W trakcie podróży można podziwiać lodowiec Morteratsch oraz spektakularny przejazd przez Ospizio Bernina na wysokości 2253 m n.p.m., by wkrótce zjechać na poziom 500 metrów nad poziomem morza i w cieniu palmy bez konsekwencji popijać schłodzone prosecco. Ciekawostką jest to, że na przełęczy Bernina znajduje się granica działu wodnego, pomiędzy Morzem Północnym i Morzem Śródziemnym. Trasa pociągu zaczyna się w Davos / Chur i do St. Moritz pokrywa się z przebiegiem trasy Ekspresu Lodowcowego. Później zaczyna się szaleńcza jazda w dół przez włoskojęzyczną część Szwajcarii, która kończy się w Tirano, w Lombardii, już na terytorium Włoch.
Tirano leżące od granicy szwajcarskiej na odległość mocnego kopnięcia piłki jest sympatycznym małym miasteczkiem z labiryntem uliczek starego miasta. Można zatrzymać się tu na parę godzin i zjeść klasyczny włoski obiad w Ristorante Al. Portici. W Tirano znajduje się przepiękna Bazylika Matki Boskiej z Tirano, której budowa rozpoczęła się w 1505 roku, tuż po cudownych objawieniach Mario Omodei, obiecujących miastu koniec zarazy. Piękno bogatych zdobień wewnątrz Bazyliki i przepiękne wielkie organy zbudowane przez pochodzącego z Bresci Giuseppe Bulgariniego robią wrażenie nawet na najbardziej zatwardziałych ateistach.

Pielęgnując główne zasady gran turismo, nie pozwalające na pośpiech w podróży i nakazujące eksplorowanie prowincji i suburbii, w drodze powrotnej z Tirano, należy zatrzymać się w Poschiavo – miasteczku tak małym, jak pojemność filiżanki espresso i jednocześnie równie pobudzającym, jak ten czarny napój. Cztery ulice na krzyż, trzy wieże, stare miasto i wyjątkowa atmosfera: melanż włoskiej powolności z niemieckim ordnungiem. Tu stracić czas można najpiękniej – na nic nierobieniu – na sybaryckim, leniwym konsumowaniu i obserwowaniu życia prowincji. Zurich wydaje się stąd być nie 300, a 3000 kilometrów, a największym problemem może być wybór wina na kolejny wieczór. Nie będzie za to problemu z wyborem miejsca na nocleg – koniecznie należy zatrzymać się w Albergo Croce Bianca – rustykalne i surowe jak kawał prosciutto wnętrza przypominają, że nie wystrój, a atmosfera jest najważniejsza. Właściciel, Claudio Zanolari o twarzy okrągłej jak księżyc w pełni i równie dobrotliwym spojrzeniu, potrafi zrobić “one man show” z samego check-in’u w hotelu. Koniecznie należy podjąć tę grę ponieważ zabawa jest przednia.

Być jak gwiazda

Obowiązkowym przystankiem na trasie Bernina Express jest słynne St. Moritz. Jeśli akurat nie macie w planach gry w polo na zamarzniętym w zimie jeziorze Moritzersee, to warto i tak tu przyjechać. Powłóczyć się po eklektycznym centrum, odwiedzić znane hotele Kulm i Carlton, a przy odrobinie szczęścia wpaść na Roberta de Niro czy Georga Clooneya. Słońce świeci tu przez 322 dni w roku, ale i tak najmocniej błyszczy biżuteria bogatych rezydentów i gości kurortu. Ilość luksusowych butików przypadających na jednego mieszkańca jest tu największa na świecie – łatwiej je tu znaleźć niż zwykły sklep spożywczy. Z drugiej strony miejsce jest bardzo egalitarne – czyste powietrze i widoki są tu za darmo, a piwo w dworcowym barze jest tańsze niż na Rynku w Krakowie. Warto tu przyjechać, aby skonfrontować rzeczywistość z własnymi wyobrażeniami na temat tego miejsca.

IMG_0735.jpg
St. Moritz, turniej polo

Davos jak Krynica

A może jest na odwrót? Ostatnim przystankiem na trasie Bernina Expres jest Davos. Coroczne Forum Ekonomiczne, które odbywa się tu w styczniu, stygmatyzuje to miasteczko, które okazuje się być całkiem przyjazne, kameralne i bez nadęcia towarzyszącego spotkaniom oficjeli. Przepięknie położone w dolinie Landwasser jest także dużym ośrodkiem narciarskim. Dzięki unikalnemu klimatowi sezon narciarski trwa tu od końca listopada do końca kwietnia: 54 wyciągi, 320 tras zjazdowych i doskonałe apres-ski – gwarantują udany urlop. W okresie od wiosny do jesieni można skorzystać z ponad 450 km oznakowanych tras wędrownych, które są dostępne dzięki kolejkom górskim na okoliczne szczyty: Jakobshorn (2590 m), Parsenn na Weissfluhjoch i Weissfluhgipfel (2844 m), Pischa (2483 m), Rinerhorn (2490 m) i Schatzalp/Strela, Na zboczach tej ostatniej góry położony jest wyjątkowy obiekt – Hotel Schatzalp. Budowany w latach 1898-1900 do dziś przywołuje nostalgię za czasami, kiedy dżentelmeni o honor walczyli na śmierć i życie. To tutaj Tomasz Mann pisał swoją najlepszą powieść – „Czarodziejska Góra”. Hotel jest jak perfekcyjnie uszyty smoking angielskiego dżentelmena. Wchodzący tu w obuwiu sportowym i dżinsach czują się jak intruzi. Wewnętrzny imperatyw nakazuje natychmiast nałożyć białą, jak pierwszy grudniowy śnieg koszulę i eleganckie obuwie. Używanie w tym miejscu smartfonów wydaje się być nie na miejscu równie, jak dłubanie w nosie w towarzystwie. Zamiast pozdrowień na facebooku koniecznie należy stąd wysłać pocztówkę do przyjaciół. Inaczej nie wypada. To miejsce m a g i c z n e, przepełnione namacalną nostalgią za dawnymi czasami.

Informacje praktyczne:

Swiss Pass – przesiadki bez martwienia się o bilet umożliwia jedna karta Swiss Pass ważna na trasach kolejowych o długości 20 000 kilometrów i na transport publiczny w 37 miastach Szwajcarii, swisstravelsystem.pl

Gdzie spać:

  • Hotel Alpen Resort, Spissstrasse 52, 3920 Zermatt, alpenresort.com
  • Hotel ABC Ottostrasse 8, 7000 Chur, hotelabc.ch
  • Hotel Albergo Croce Bianca, 7742 Poschiavo, croce-bianca.ch
  • Hotel Strela, Obere Strasse 39, 7270 Davos Platz

Gdzie jeść:

  • 3100 Kulmhotel Gornergrat – hotel na szczycie Gornergrat, na wysokości 3100 m, wyjatkowe menu i jeszcze bardziej wyjątkowe widoki, gornergrat-kulm.ch
  • Al. Portici Ristorante, Viale Italia 87, 23037 Tirano (SO) aiportici.com