Doha i Katar. 8 porad dla turystów

Katar, państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską, jest miejscem coraz częściej odwiedzanym przez turystów z Polski. Jego popularność rośnie dzięki bezpośredniemu połączeniu lotniczemu z Warszawy do stolicy Kataru, Dohy (Ad-Dauha).

Katar jest miejscem przesiadki dla podróżujących dalej, do Azji, Australii i Afryki. Warto zaplanować tak podróż, aby znaleźć chwilę na zwiedzenie miasta i okolicy.

img_1451

1. Jak dojechać?

Oczywiście najlepiej bezpośrednio, liniami Qatar Airways. Połączenie uruchomiono pod koniec 2012 roku i jest obsługiwane, przez jedne z najlepszych linii lotniczych na świecie – Qatar Airways. Są to jedyne pięciogwiazdkowe linie lotnicze, latające do Polski, a już od 1 lipca 2016 roku luksusu przybędzie, Qatar Airways zapowiedział, że loty do Polski będzie obsługiwał długo oczekiwany samolot szerokokadłubowy – Airbus A330. Jeszcze bardziej zwiększy się komfort podróży i dostępność miejsc.

IMG_1327.jpg

2. Zwiedzaj za darmo

Pasażerowie Qatar Airways, którzy podróżują w tranzycie, mogą zwiedzić główne atrakcje turystyczne miasta podczas bezpłatnej wycieczki po Dosze. Pasażerowie z czasem przesiadki od 5 do 12 godzin mogą zarezerwować darmową wycieczkę po mieście przy stoisku Doha City Tour na Międzynarodowym Lotnisku w Dosze. Czas trwania wycieczki to około trzy godziny, w trakcie, których pasażerowie zobaczą najważniejsze atrakcje miasta, w tym Muzeum Sztuki Islamskiej, Corniche West Bay, West Bay, Centrum Kultury Katara, dzielnicę Pearl i Souq Waqif.

IMG_1438.jpg

3. Piknik na pustyni

Możesz tak zaplanować podróż przez Dohę, aby udać się za miasto, np. na piknik na pustyni. Ze stolicy do Sealine Beach biegnie asfaltowa droga, później, kilkanaście kilometrów przez pustynię, aż do granicy z Arabią Saudyjską. W programie ekstremalna jazda dżipem po pustyni, grill w arabskim stylu, pływanie w Zatoce Perskiej i zjazd na desce po wydmie (sand boarding). Organizacją pobytu zajmuje się Qatar Stopover.

IMG_1344.jpg

4. Ubierz się ciepło!

Wbrew pozorom w Katarze można porządnie zmarznąć i nabawić się przeziębienia. Wszystkie zamknięte pomieszczenia (lotnisko, biura, hotele) oraz wszelkie ruchomości (samochody) są klimatyzowane. Długi rękaw, apaszka i zabudowane buty to nie fanaberia – przydadzą się tutaj. 18 stopni to standard, gdy na zewnątrz jest 40 stopni w cieniu. Porządny ubiór przyda się także podczas przebywania na zewnątrz…

5. Obyczaje, kultura

Podobnie jak w Arabii Saudyjskiej, w Katarze obowiązuje wahabizm, surowa interpretacja islamu. Wszędzie należy przestrzegać zaleceń na temat ubioru, zakryte ramiona i dół ubrania nie krótszy niż do kolan to absolutne minimum. Należy też unikać choćby śladowego okazywania zainteresowania płcią przeciwną. Również publiczne okazywanie sobie uczuć przez turystów, nie jest akceptowane. Osobną sprawą jest…

IMG_1426.jpg

6. …Alkohol

Oficjalnie jest zakazany, nie można go kupić w sklepach czy restauracjach (poza miejscami, gdzie można go nabyć po okazaniu licencji, dotyczy to tylko ekspatów), jednocześnie każdy rodzaj alkoholu jest dostępny w hotelach i hotelowych restauracjach. Jest drogo, butelka piwa o pojemności 0,33 l. kosztuje około 50 zł. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku wypadku, zgubienia paszportu lub innych nieszczęśliwych wydarzeń, obecność alkoholu lub narkotyków we krwi jest okolicznością obciążającą. Zdecydowanie, lepiej pozostać tu „czystym” lub podczas spożywania, nie opuszczać hotelowego łóżka.

7. Bezpieczeństwo

Katar jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw na świecie, wynika to oczywiście z obowiązującej religii, drobna przestępczość tu nie istnieje.

8. Wyśpij się na lotnisku

Jeśli skorzystaliście już z bezpłatnej wycieczki po Dosze, a do odlotu samolotu nadal pozostało wiele godzin, zarezerwuj nocleg w Airport Hotel (hiahotel.com). To świetna alternatywa dla będących w podróży. Kto nie może spać, może udać się na zakupy do strefy wolnocłowej.

Jeśli skorzystaliście już z bezpłatnej wycieczki po Dosze, a do odlotu samolotu nadal pozostało wiele godzin, zarezerwuj nocleg w Airport Hotel (hiahotel.com). To świetna alternatywa dla będących w podróży. Kto nie może spać, może udać się na zakupy do strefy wolnocłowej.