Test klasy biznes linii KLM, w podróży z Amsterdamu do Bangkoku

Bangkok jest popularnym kierunkiem podróży, także dla podróżujących z Polski. Z europejskich lotnisk lata tam kilku przewoźników. Czym wyróżnia się oferta linii KLM? Sprawdziliśmy to w naszym teście.

Podróż rozpoczynamy na w Amsterdamie na lotnisku Schipol. To jedno z największych lotnisk na starym kontynencie (ponad 63 mln odprawionych pasażerów w 2016 roku, gdy warszawskie lotnisko im. Chopina obsłużyło 12,8 mln). Lotnisko jest bardzo przyjazne dla pasażerów, łatwe i „proste w obsłudze”. Linie KLM latają do Amsterdamu z czterech polskich lotnisk: Warszawy, Krakowa, Gdańska i Poznania.

20180210_131910-01_DxO

Odprawa paszportowa do strefy non-Schengen przebiega bardzo sprawnie, do dyspozycji pasażerów oddane są punkty obsługi self-service, dla posiadaczy paszportów biometrycznych (poznać go można po znaczku na okładce – jest to koło wpisane w prostokąt).

Po kontroli paszportowej udajemy się do saloniku biznesowego KLM Crown Lounge 52. Położony w strefie non-Schengen amsterdamskiego lotniska, oferuje wygodną przestrzeń dla podróżujących. Przekąski, gorące dania, napoje i alkohole są do dyspozycji dla gości saloniku.

20180210_143342_DxO_DxO

Po krótkim odpoczynku, udajemy się do gate’u. Odlot samolotu do Bangkoku przewidziany jest na godzinę 17.15. Pasażerowie klasy biznes mogą skorzystać z szybszego wejścia na pokład, poprzez wejście Sky Priority.

Dzisiejszy rejs obsługuje samolot Boenig 777-300, lot potrwa blisko 10,5 godziny. Na lotnisku Bangkok- Suvarnabhumi przylot planowany jest na godzinę 10.00
Samolot w standardowej konfiguracji posiada 34 miejsca w klasie biznes (World Business), 40 w klasie ekonomicznej, podwyższonej (Economy Comfort) oraz 334 w klasie ekonomicznej. Układ foteli w klasie biznes to bardzo 2-2-2, co dla pasażerów z miejsc C, D, G, H daje bezpośredni dostęp do korytarza.

IMG_9854_DxO_DxO

Na powitanie pasażerowie otrzymują powitalnego drinka (woda, sok lub szampan) oraz zestaw akcesoriów podróżnych, zaprojektowany przez holenderskiego projektanta Jana Taminiau. W ich skład wchodzą opaska na oczy, szczoteczka do zębów, pasta, zatyczki do uszu oraz ciepłe skarpetki.

IMG_9703_DxO_DxO

Dwie godziny po starcie z lotniska Schipol, rozpoczyna się serwis pokładowy. Wszystkie posiłki są serwowane na zastawie stołowej Marcel Wanders i towarzyszy im lampka dobrego wina lub inny napój do wyboru.

3-daniowa kolacja składa się z przystawki: wędzony łosoś z japońskim, cytrynowym dressingiem lub zupa-krem ze szpinaku, dania głównego: zestaw dań indonezyjskich, risotto z kurczakiem lub madras curry z wołowiną oraz deseru: talerz serów, lody waniliowe lub świeżych owoców.

IMG_9740_DxO_DxO

Karta win krótka, ale bardzo dobra. Do wyboru są wina białe (Sauvignon Blanc by Thierry Dealunay oraz wyjątkowe Simonsiq Chenin Blanc z RPA), czerwone (Tempranillo, Rayuela) oraz szampan.

IMG_9862_DxO_DxO

Po pysznym posiłku warto spróbować możliwości pokładowego systemu rozrywki. Do dyspozycji pasażerów jest duży, 17 calowy ekran wraz z zestawem multimedialnym. Baza filmów liczy kilkadziesiąt pozycji. Wśród nich, absolutnie fantastyczna animowana polsko-brytyjska korprodukcja „Twój Vincent” o genialnym malarzu, Vincencie van Goghu.

Dużym plusem są za to słuchawki, które pasażerowie w klasie biznes znajdą w schowku – dobrze się trzymają na głowie i są świetnie wygłuszone.

IMG_9736_DxO_DxO

Dwie godziny przed lądowaniem w Bangkoku, rozpoczyna się serwis śniadaniowy. Do wyboru śniadanie kontynentalne (sałata, świeże owoce, jogurt z granolą), lub śniadanie a’la carte (jajka z sosem holenderskim lub naleśniki z sosem klonowym).

IMG_9751_DxO_DxO

Przed lądowaniem, załoga rozdaje pasażerom miniatury Delft Blue (porcelanowych domków) wypełnionych holenderskim ginem. Jest to stała tradycja, aby pasażerowie otrzymali pamiątkę z lotu liniami KLM.

Planowo, o godzinie 10 rano czasu miejscowego samolot ląduję na lotnisku w Bangkoku.

Rada: jak dostać się z lotniska w Bangkoku do centrum miasta?

Kolejka Airport Link

Najtańszy sposób na dotarcie do centrum miasta, pozwalający jednocześnie uniknąć potężnych korków. Jeśli masz nocleg w pobliżu jednej ze stacji kolejki, jest to najlepszy środkek transportu.
Przejazd do ostatniej stacji Phaya Thai (możliwość przesiadki na „podniebne metro” – BTS Skytrain) trwa około 30 minut, bilet kosztuje 45 THB (10 THB = 1 PLN). Na stacji Makkasan, można przesiąść się na granatową linię metra (MRT). Stacja kolejki znajduje się na najniższym poziomie lotniska, należy udać się tam za znakami.
Bilety (plastikowe tokeny) kupuje się w automatach przy wejściu na stację (j. angielski). Na ekranie należy wskazać stację docelową oraz ilość pasażerów. Bilet można także kupić w stacjonarnym punkcie, który znajduje się obok automatów. Więcej na stronie lotniska: suvarnabhumiairport.com.


Taksówka


Generalnie podróż taksówką nie jest droga, uciążliwe są tylko koszmarne korki, z których słynie Bangkok. Koszt przejazdu z lotniska do centrum miasta to około 400 THB, czas przejazdu bez korków to około 30 minut, ale należy założyć dwukrotność tej liczby. Odległość do centrum do 30 kilometrów. Należy upewnić się, że kierowca włączył taksometr.

Więcej o atrakcjach Bangkoku przeczytasz we wpisie:

Bangkok: największe atrakcje stolicy Tajlandii

W drogę powrotną z Bangkoku wracamy również na pokładzie Boeniga 777. Lot KL876 trwa 12:00 i startuje planowo o godzinie 12.00.

Pasażerowie klasy biznes KLM na lotnisku w Bangkoku mogą skorzystać z szybkiej odprawy paszportowej oraz kontroli bezpieczeństwa (priority lane). Stosowne karty uprawniające do skorzystania z szybkiej ścieżki otrzymuje się podczas odprawy i zdania bagażu.

20180215_113412_DxO_DxO

Przed podróżą warto zainstalować w telefonie aplikację KLM, dzięki której odprawimy się na lot, bez konieczności stania w długich kolejkach na lotnisku. Tu wystarczy zdać bagaż na stanowisku drop-off. Jednocześnie dzięki aplikacji będziemy na bieżąco informowani o wszelkich zmianach naszej rezerwacji.

Razem z kartami pokładowymi pasażerowie otrzymują zaproszenie do salonu biznesowego KLM Sky Lounge, znajdującego się w części F lotniska. W ofercie saloniku, standardowo są ciepłe i zimne przekąski, napoje oraz wygodne sofy i szybki internet.

20180215_110847_DxO_DxO

Po skorzystaniu z szybszego wejścia do samolotu, zajmuję miejsce 4D. Jest to ta sama wersja, którą podróżowaliśmy do stolicy Tajlandii.

Po tradycyjnym drinku powitalnym, około 1,5 godziny po starcie rozpoczyna się serwis pokładowy. 3-daniowy obiad składa się z przystawki (do wyboru wędzony łosoś z sałatką z buraków i jabłek lub zupa dyniowa), dania głównego (homar, wybór dań tajskich lub smażona jagnięcina) oraz deseru (talerz serów, tarta orzechowa, mus czekoladowy oraz owoce sezonowe).

IMG_9868_DxO_DxO

W każdym momencie lotu można skorzystać z dodatkowego posiłku, do wyboru m.in.: tajska sałatka z wołowiną i mango, wołowy burger, tajska klasyka, czyli pad thai, świeże owoce, bananowa tarta.

IMG_9873_DxO_DxO

Lot odbywa się w ciągu dnia, co sprawia, że czas w spędzony w podróży mija bardzo szybko. Zgodnie z rozkładem, samolot ląduje na lotnisku Schipol w Amstredamie.

Podsumowanie

KLM proponuje wysoki standard podróży w klasie biznes, co można docenić szczególnie na lotach międzykontynentalnych. Zwraca uwagę wysoka kultura i dyskrecja personelu pokładowego, pomocnego w czasie całego lotu oraz bardzo dobre kulinaria na pokładzie.
Przyjemnością był także polski akcent na pokładzie, czyli polski film „Twój Vincent” dostępny w systemie rozrywki pokładowej.

Nie należy zapominać o tym, co na ziemi, usługi oferowane w ramach Sky Priority (pierwszeństwo w wejściu na pokład) oraz saloniki biznesowe KLM Crown Lounge / Sky Lounge bardzo dobrze odpowiadają na zapotrzebowanie pasażerów.

Bangkok: największe atrakcje stolicy Tajlandii