Hong Kong: największe atrakcje

Jedna minuta w Nowym Jorku, znaczy tyle, co sekunda w Hongkongu – mawiają mieszkańcy tej siedmiomilionowej metropolii – co świadczy o tym, jak intensywne doznania czekają na przybywających tu podróżnych. Hongkong: niezwykłe miasto, które trzyma w uścisku od momentu przylotu, i ani myśli puścić. Idealna mieszanka starego z nowym. Miejsce, gdzie wschód spotyka zachód. Jak się dostać, co zwiedzić, gdzie się zatrzymać?

  • Hongkong to była kolonia brytyjska, od 1997 roku, obecnie specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej.
  • Największe atrakcje Hongkongu to wzgórze Wiktorii i wyspa Hongkong
  • Znajduje się tu także najdłuższy, liczący 800 metrów, system odkrytych ruchomych schodów na świecie.

Atrakcje Hongkongu

Wzgórze Wiktorii

IMG_0245_DxO_DxO_DxO

To stąd, w górnej kolejki tramwaju jadącego na wzgórze pochodzą pocztówkowe zdjęcia panoramy Hongkongu. Wszystkie drogi prowadzą na wzgórze, panuje tu niesamowity ściski i wszechobecna komercja. Niemniej, warto się tu pojawić, jest to jedno z tych miejsc – obowiązkowych na mapie świata, a widoki – zapierają dech w piersiach.

Jak dostać się na Wzgórze Wiktorii?

IMG_0252_DxO_DxO_DxO

Najszybszy i najpopularniejszy sposób (jednocześnie będący sam w sobie atrakcją turystyczną) jest przejazd tramwajem. Wjazd trwa około 8 minut, odjeżdża ze stacji przy Garden Rd (nieopodal katedry św. Jana) co 10-15 minut. Bilet kosztuje 25 HKD (36 HKD tam i z powrotem). Uwaga: duże kolejki na dolnej stacji.

IMG_0255_DxO_DxO_DxO

Drugą opcją jest wejście na piechotę. Momentami jest bardzo stromo, sportowe obuwie konieczne. Niespieszne wejście zajmuje około 35-40 minut. Spacer należy zacząć przy ogrodzie botanicznym, kierując się na Old Peak Rd.

Widok na port i promenada

IMG_0201_DxO_DxO_DxO

Po obu stronach cieśniny (na Kowloon oraz na wyspie Hongkong) znajdują się przyjemne miejsca, gdzie można pospacerować i nacieszyć oczy widokiem. Z promenady na Kowloon roztacza się przepiękny widok na panoramę wyspy, z licznymi wieżowcami i górującym w tle wzgórzem Wiktorii.

Podróż promem (Star Ferry)

IMG_0388_DxO_DxO_DxO

Promy pomiędzy wyspą Hongkong i Kowloon kursują co około 10 minut, między od 6:30 do 11:30. Przeprawa trwa około 8 minut i kosztuje 2,2 – 3,1 HKD w jedną stronę. Podróż promem daje nową perspektywę zobaczenia miasta od strony wody.

Bilety można kupić w automatach przed wejściem na prom. Statki na Kowloon odpływają z pirsu nr 7.

Ruchome schody

IMG_0449_DxO_DxO_DxO

Absolutnie unikalna atrakcja, która pozwoli odpocząć Twoim nogą. Choć popieramy chodzenie na piechotę, warto skorzystać z system ruchomych schodów, które z wprost z centrum (Cochrane St), zabiorą was na krótką przejażdżkę, aż do wyżej położonej dzielnicy Soho. Jest to najdłuższy system odkrytych ruchomych schodów na świecie.

IMG_0318_DxO_DxO_DxO

Konstrukcja składa się z kilku elementów, całość ma długość 800 metrów, a przewyższenie wynosi 140 metrów. Można wsiadać i wysiadać po drodze. Cała „podróż” trwa około 10 minut. Od 6 rano do 10, schody jadą w dół, a później, aż do północy – w górę.

Parki

IMG_0159_DxO_DxO_DxO-1

Dają wytchnienie w cieniu od dokuczliwego słońca oraz hałasu metropolii. Jest ich dużo i są świetnie zorganizowane. Warto zajrzeć do parku Kowloon, który powstał gruzach gargantuicznego osiedla mieszkaniowego Kowloon Walled City. Największą atrakcją parku są żyjące na wolności flamingi. To największy park w kontynentalnej części miasta.

IMG_0275_DxO_DxO_DxO

Na wyspie Hongkong, warto udać się do dwóch, sąsiadujących ze sobą parków: Hongkong Park oraz położonego po drugiej stronie drogi Cotton Tree – ogrodu botanicznego, gdzie można podglądać życie dzikich zwierząt.

Poza największymi parkami, na każdym kroku można trafić na zielone skwery lub mikroskopijne, pięknie zadbane parki (np. Cheung Kong Park, w pobliżu katedry św. Jana).

Jedzenie

IMG_0445_DxO_DxO_DxO

Zdecydowanie warto jeść na mieście. W Hongkongu pełno jest restauracji o od tanich do tych najdroższych, wszak popyt kreuje podaż, również na te najdroższe restauracje. Dzięki dużej diasporze Chińczyków z Chin kontynentalnych, mieszkających w metropolii, doskonale mają się tanie bary z pysznym, chińskim jedzeniem. Warto znaleźć takie miejsce, karmią tam wyśmienicie i tanio. Miska gorącego bulionu kosztuje 40 HKD, porcja 6 pierożków z wołowiną – 30 HKD.

IMG_0345_DxO_DxO_DxO

Dobre jadłodajnie znajdują się na Stanley St (tuż przy wejściu do ruchomych schodów) oraz przy Temple St na Kowloonie. Tu dodatkową atrakcją jest nocny targ. Szukajcie własnych ścieżek, a wysiłek Wasz będzie nagrodzony.

Beer Bar

IMG_0370_DxO_DxO_DxO

W okolicach terminalu promowego nr 3 na wyspie Hongkong, stoi niepozorna, mała budka. Można tu nabyć kilkadziesiąt gatunków piwa butelkowanego i lanego, i w niezobowiązującej atmosferze, z plastikowym kubkiem w ręku chłodzić zmęczone upałem ciało, podziwiając widok na Kowloon.

Katedra św. Jana

IMG_0295_DxO_DxO_DxO

To najstarszy zachowany budynek w Hongkongu i najstarszy kościół anglikański na Dalekim Wschodzie. Podczas japońskiej okupacji Hongkongu katedra została przekształcona w klub towarzyski dla Japończyków. Wspaniałe miejsce, aby odpocząć w ciszy i spokoju.

Zakupy

IMG_0213_DxO_DxO_DxO

Tak, Hongkong to zdecydowanie miejsce dla zakupoholików, oraz co niebezpieczne dla tych, którzy uważają, że są odporni na promocje i reklamę. Sklepy wszystkich światowych, znanych marek, olbrzymie, klimatyzowane centra handlowe – wszystko jest stworzone dla potrzeb kupujących, a wydawanie pieniędzy przychodzi nadzwyczaj łatwo. CENNA UWAGA: przed przyjazdem należy ustawić limit na karcie kredytowej :)

Jak dolecieć do Hongkongu?

Niestety, nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych do Hongkongu z polskich miast i konieczny jest lot z przesiadką, na jednym z europejskich lotnisk. Atrakcyjną ofertę dla polskiego podróżnika posiada linia KLM: lotnisko w Amsterdamie położone jest względnie blisko Polski, linie latają z trzech miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk), krótkie czasy transferu na lotniku Schipol, oraz dopasowane godziny lotu (start po południu, przylot rano). Lot z Amsterdamu do Hongkongu trwa około 10,5 godziny.

Jak dostać się z lotniska w Hongkongu do centrum miasta?

Międzynarodowy port lotniczy w Hongkongu oddalony jest od centrum miasta o 35 kilometrów. Istnieje kilka sposobów na dotarcie do miasta.

Kolejka Airport Express

IMG_0110_DxO_DxO_DxO-1

Najszybszy sposób, aby dostać się do centrum. Po odbiorze bagaży należy udać się za znakami na najniższy poziom lotniska. Kolejka jeździ od 6 rano do wpół do pierwszej w nocy, odjazdy następują co 10 minut. Podróż trwa 24 minut, kolejka zatrzymuje się w dwóch najpopularniejszych punktach miasta: półwyspie Kowloon (Koulun) oraz na wyspie Hongkong (stacja Central). Z kolejki można także przesiąść się na czerwoną linię metra (na stacji Lai King) lub fioletową (stacja Nam Cheong).

Bilet normalny w jedną stronę do stacji końcowej, kosztuje 115 HKD (HKD – dolar hongkoński, 10 HKD = 4,5 PLN.

Taksówka

IMG_0210_DxO_DxO_DxO

Wygodny i tani sposób, jeśli podróżuje się w trzy lub więcej osób, niedogodnością jest duża szansa utknięcia w korkach metropolii. Postój taksówek znajduje się przy wyjściu z terminalu lotniska. Istnieją trzy typy taksówek, w zależności od miejsc, do których jeżdżą: najpopularniejsze są taksówki koloru czerwonego (działają w większości obszarów w Hongkongu (z wyjątkiem części Tung Chung Road i dróg na południu Lantau), zielone (operują na Nowych Terytoriach) oraz niebieskie (wyspa Lantau i Chep Lap Kok).

Koszt przejazdu taksówką do centrum, na wyspę Hongkong wyniesie nie mniej niż 350 HKD, taniej wyjdzie przejazd do położnej bliżej lotniska dzielnicy Kowloon (koszt 250-300 HKD).

Autobus

Najtańsza, ale i najwolniejsza opcja, dla nieliczących się czasem. Bilet do Kowloon kosztuje 30-40 HKD, czas przejazdu do to około 75 minut i zależy od natężenia ruchu. Najpopularniejsza linia co centrum (Kowloon) to autobus o numerze A21.

Autobusy odjeżdżają spod terminala lotniska.

Jak poruszać się po Hongkongu?

IMG_0411_DxO_DxO_DxO

Hongkong ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć metra (MTR), składającą się z 10 linii metra, 150 stacji oraz szybkiej kolejki na lotnisko (Airport Express). To zdecydowanie najszybszy i najlepszy sposób na poruszanie się po mieście.

Cena za przejazd uzależniona jest od przebytego dystansu, np. przejazd z części kontynentalnej (Kowloon) na wyspę Hongkong pomiędzy stacjami Tsim Sha Tsui i stacją Admirality to koszt 10,5 HKD. Przejazdy w obrębie Kowloon lub wyspy Hongkong, bez przekraczania cieśniny, to koszt kilku dolarów za przejazd kilku stacji.

IMG_0235_DxO_DxO_DxOIMG_0234_DxO_DxO_DxO

Bilety jednorazowe, w formie tekturowej karty, kupuje się w automatach oznaczonych jako „Single ticket machine”. Należy wybrać na mapie stację docelową i opłacić koszt przejazdu. Maszyna przyjmuje monety oraz banknoty. Po zakończeniu podróży bilet należy umieścić w specjalnym otworze przy bramce.

Korzystając intensywnie z metra, warto zaopatrzyć się w kartę Octopus (koszt 250 HKD, z czego 50 HKD blokowane jest jako kaucja na karcie, a 200 HKD dostępne na przejazdy). Kartę można kupić na lotnisku lub w automatach na stacji metra. Kartę można również tamże doładować. Podróż z kartą Octopus oznacza, że za bilet na metro zapłacimy kilka procent mniej od regularnej ceny.

IMG_0402_DxO_DxO_DxO

Stacje metra są czytelnie oznaczone, nie sposób się zgubić. Warto zwrócić uwagę, że w godzinach szczytu (7-9 rano, 16-18 wieczorem), może być problem z wejściem do wagonu.

Jedna stacja może mieć nawet 8 różnych wejść/wyjść oddalonych od siebie o całe kwartały ulic. Należy zwrócić uwagę, gdzie znajduje się najdogodniejsze dla nas wyjście, w przeciwnym razie można znaleźć się daleko od celu.

Hongkong posiada także dobrze rozwiniętą sieć komunikacji autobusowej, autobusy dojeżdżają prawie wszędzie i są tańsze niż metro, choć planowanie trasy jest o wiele trudniejsze niż w przypadku korzystania z podziemnej kolejki.

Czerwone taksówki są dość popularną formą transportu, bez problemu można je szybko złapać na ulicy. Koszt przejazdu kilku kilometrów wyniesie około 30-35 HKD. Jadąc z tunelem na wyspę Hongkong, należy ekstra opłacić za przejazd nim w dwie strony (sic!). Również przewóz walizki w bagażniku lub ukochanego zwierzątka podlega dodatkowym opłatom.

Gdzie zatrzymać się w Hongkongu?

Decydując się na kilkudniowy pobyt w mieście, turysta będzie wybierał tak naprawdę pomiędzy dwiema lokalizacjami: częścią kontynentalną Hongkongu (Kowloon) lub wyspą Hongkong. Obie lokalizację są doskonałym wyborem, choć różnią się mocno od siebie.

Kowloon (dzielnica Mong Kok oraz okolice Yau Ma Tei) – tanio, z chińską atmosferą

IMG_0220_DxO_DxO_DxO

Setki kolorowych neonów, aromatyczny zapach dochodzący z ulicznych garkuchni oraz nocne, uliczne targi. Tak wygląda serce dzielnicy Mong Kok. Pełno tu tanich budżetowych hoteli i hosteli oraz noclegów w średnim standardzie. Jest na luzie, bardzo „chińsko” i bardzo niezobowiązująco. Dzielnica doskonale skomunikowana z lotniskiem oraz z resztą miasta.

Wyspa Hongkong (od centrum do Casueway Bay) – szyk i luksus

IMG_0205_DxO_DxO_DxO

Wysokie wieżowce, zacienione szerokie ulice, olbrzymie centra handlowe oraz parki. Miejsce dla hedonistów lubiących idealny balans pomiędzy Europą a Azją. Stąd najbliżej jest do największej atrakcji Hongkongu – Wzgórza Wiktorii. Większość atrakcji turystycznych znajduję się właśnie tutaj.

Pogoda w Hongkongu. Kiedy najlepiej jechać?

Hongkong znajduje się w podzwrotnikowej strefie klimatycznej, najlepszy okres na podróż to marzec -maj (z temperaturami 20-30 stopni) oraz od końca września do końca listopada. Upał wówczas nie dokucza, a jest przyjemnie ciepło.

Dość zimno jest w czasie zimy (grudzień – luty), wówczas należy liczyć się z temperaturami nie wyższymi niż 10 stopni, a odczucie chłodu, jest potęgowane przez dużą wilgotność powietrza.

W okresie lata można spodziewać się wysokich temperatur oraz dużych opadów deszczu. Wrzesień to za to, okres największego prawdopodobieństwa występowania tajfunów.

Pieniądze

Hong Kong Dollar. Banknoty w nominale HK$10, HK$20, HK$50, HK$100, HK$500 i HK$1000 są emitowane przez dwa prywatne banki (Hong Kong & Shanghai Bank oraz Standard Chartered Bank). Bank of China także emituje wszystkie banknoty z wyjatkiem HK$10. 1 dolar Hongkongu dzieli się na 100 centów. W obiegu są następujace monety: c10, c20, c50, HK$1, HK$2, HK$5 oraz HK$10.

Uwaga: ceny w Hongkongu oznacza się symbolem dolara ($), a nie bankowym kodem (HKD).

Wtyczki elektryczne i napięcie

Angielskie wtyczki na 3 bolce.

Hongkong: wiza, ubezpieczenie

Obywatele polscy, mający ważne paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie zatrudnienia zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 tys. HKD) oraz udających się do Hongkongu z zamiarem stałego pobytu.

Paszport osoby przyjeżdżającej do Hongkongu musi pozostawać ważny co najmniej przez 1 miesiąc po upływie zakładanego okresu jej pobytu w Hongkongu. Natomiast paszport osób, które jedynie zatrzymują się w Hongkongu w tranzycie do niektórych miejsc regionu, jak np. Tajwan, Filipiny czy Indonezja musi pozostawać ważny przez co najmniej 6 miesięcy.

Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, należy się ubezpieczyć, gdyż leczenie w Hongkongu jest drogie. Polisa powinna pokrywać koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, które mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, zwłaszcza tych, które ukończyły 80 lat.

Wjazd do / z terytorium Chin

Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Dlatego też przy wjeździe z Hongkongu na teren Chin kontynentalnych od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. 2 dni robocze. Szybciej można ją uzyskać za dodatkową odpłatnością w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office.

Ambasada i placówki dyplomatyczne

Room 2506, Hopewell Centre, 183 Queen’s Road East, Wanchai, Hongkong. Telefon: (852) 2840 0779, E-mail: +852 9366 3262