Osaka: największe atrakcje

Trzecie co do wielkości miasto Japonii, z ledwie 2,6 milionem mieszkańców, wydaje się być, sennym miasteczkiem, w porównaniu do wielkomiejskiego Tokio oraz innych azjatyckich metropolii. I w tym tkwi jego siła, nie przytłacza ogromem, jest kompaktowe dla turysty i… świetne na pierwszą wizytę w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Atrakcje Osaki

Zamek Osaka

rEnktkqTURBXy82NzRlNWFjYWNkNjNjNWZiZmFkZGQ3MDJiMjhmMWM1NS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Zapierający dech w piersiach obiekt – jeden z najbardziej znanych zamków w Japonii. Położony w centrum miasta, na 100 hektarach zieleni, pośród kanałów. Pięć pięter wspaniałej architektury, nie daje się zdominować okolicznym wieżowcom. Budowa rozpoczęła się w 1583 roku, a przy jego budowie pracowało około 20 tysięcy ludzi. Gruntownie odrestaurowany, pozwala podziwiać go w tej samej postaci jak przed wiekami.

Otwarte codziennie w godzinach 9:00-16:30, koszt: 600 jenów, osakacastle.net

Dōtonbori

IMG_1514_DxO_DxO

Najgłośniejsza dzielnica Osaki. Jeśli lubi się „oddychać” miastem, najlepiej znaleźć tu nocleg. Pełno tu tanich barów i restauracji, salonów gier i całodobowych sklepów oraz jedno z największych podziemnych centrów handlowych. Symbolem dzielnicy są okolice kanału rzeki Dōtonbori. Okoliczne budynki upstrzone wielkimi neonami, z nocy robią dzień. Miejsce obowiązkowe, nie tylko dla fanów hałasu i chaosu. Koniecznie należy zjeść tu ze straganu, najbardziej kojarzącą się z Osaką przekąskę – takoyaki (kulki z ośmiornicy). Tutaj także – co za niespodzianka – znajduje się kolejna atrakcja…

Glico Man

IMG_1537_DxO_DxO.jpg

Zapewne najczęściej fotografowane miejsce w Osace (za wyjątkiem drzew wiśni, w czasie ich kwitnienia). Sylwetka sportowca w białym stroju jest najbardziej popularnym artefaktem w mieście, gdzie nieustannie tłum spacerowiczów wykonuje dziesiątki selfie w pozie z uniesionymi ramionami i ugiętą nogą. Neon rozświetla okolice już od 80 lat.

Rejs po rzece Tombori

IMG_1570_DxO_DxO

Najwyższa pora dać odpocząć nogom, zwiedzaj miasto od strony wody i wejdź na pokład barki kursującej po kanale Tombori. Najlepiej płynąć wieczorem, aby zyskać inną perspektywę na życie w Dōtonbori. Rejs trwa 20 minut, pon-pt: 13.00-21.00, sob-nie: 11.00-21.00

Shinsaibashi

Ilość atrakcji turystycznych w okolicach stacji Namba jest nieprzyzwoicie duża. Kolejna z nich zadowoli fanów zakupów. W Shinsaibashi, która jest położona zaraz obok Dōtonbori, znajduje się bardzo wiele sklepów, butików znanych projektantów. Warto przyjść z ustalonym limitem na karcie kredytowej.

Uranamba

UMgktkqTURBXy9iNTBmNzQwNWQyMjhkZTEzYTBmNmYwYThhMWMyZjVhNy5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Kolejna perełka w okolicach dworca Namba (dokładnie zaraz po jego wschodniej stronie). Zagłębie, eldorado, kulinarny raj pełen lokalnych garkuchni z miejscową kuchnią. Jest tanio, smacznie i bardzo lokalnie. K o n i e c z n i e .

Kuromon Ichiba Market

VMyktkqTURBXy8zYzQ5MTQ5NmM2MzgzNzc0MjU1NTAwYjZlMDM3YWJmYy5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Dwa kroki na wschód, od Urunamby znajduje się duży, zadaszony targ żywności. Można tu zakupić dowolny składnik lokalnej kuchni: świeżą rybę fugu, kraby, wołowinę kobe czy sezonowe warzywa i owoce. W jedzenie zaopatrują się tu mieszkańcy, szefowie kuchni. Są tu także restauracje, w których powyższe pyszne składniki zostaną nam przygotowane i podane.

Napij się w mikro-barach

TRJktkqTURBXy9mMTgyMTVjNTMwMzQyODI3MGRmNDM3Yzc0NWIzNDgxYS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Całodzienne zwiedzanie miasta czas zakończyć w miejscu wyjątkowym. Pomiędzy Uranambą i targiem Kuromon Ichiba, na drugim piętrze budynku Misono, miejsce znalazło kilkanaście nocnych, bardzo ekscentryczny barów z miejscowymi alkoholami. Proszę wyobrazić sobie klatkę schodową na kilkanaście małych, ciasnych i niskich mieszkań, które każde zostało zmienione na miejsce rozrywki i każde jest w innym stylu. Angielski nie jest tu powszechnie używany, ale czy po kilku kieliszkach sake nie jest istotne.

Świątynia Shitennoji

5rxktkqTURBXy9lMjNlMjA1MjZmOWI3ZDdjMzRlNjliNzA2OTRiYmYyMS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Shitennoji jest jedną z najstarszych świątyń w Japonii. Została założona w 593 roku przez księcia Shotoku, który poparł wprowadzenie buddyzmu do Japonii. Chociaż budowle świątyni kilkakrotnie spłonęły na przestrzeni wieków, były one zawsze starannie rekonstruowane, aby odzwierciedlały pierwotny projekt z szóstego wieku. Otwarte codziennie w godzinach 8:30-16:30, koszt: 300 jenów.

Umeda Sky Building

Najlepszy widok w mieście. Dwa, wysokie na 40 pięter wieżowce, połączone ze sobą rodzajem „pomostu”, na którym zorganizowano wyjątkowy taras widokowy. Dziesięć minut spacerem od stacji metra Hankyu Umeda. Wejście: 1000 jenów. Otwarte codziennie w godzinach 10:00-22:00, www: kuchu-teien.com

Parki

4vcktkqTURBXy8wNGQ3ODVhZmZmZWIwM2MxN2YwN2ZiNGY2NDQ5NTk4My5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Dla tak dużego miasta, najcenniejszym paliwem jest natura, zieleń parków i bliskość wody. W Osace znajduje się kilka przyjemnych parków, w których warto złapać oddech pomiędzy jedną atrakcją a drugą.

Jednym z nich jest park Utsubo, położony w połowie drogi pomiędzy stacjami Namba i Umeda. Świetne miejsce na piknik, w pobliżu znajdują się także świetne lokale z jedzeniem (np. Curry Ghar, Masa Soba).

Tsutenkaku

X80ktkqTURBXy83YjYyMzg2YmJhMDQzYTk2ZjE5Mjg4MzQzNTRhMDYzYS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Ciekawostka z Europy, wyraz tęsknoty, podziwu czy aspiracji? Znajduje się tu replika (a może raczej pastisz, drwina z konstrukcji) wieży Eiffel’a, nie ta duża (103 m.) i nie tak ładna. Jest to wieża na miarę japońskich możliwości. Tuż obok warto spróbować szaszłyków w barze Daruma. Otwarte codziennie w godzinach 9:00-20:30, tsutenkaku.co.jp

Cosplayerzy

Nieodłącznym obrazkiem z japońskich metropolii jest kultura cosplayerów – osób przebierających się za postacie z gier. W Osace szczególnie upodobali sobie Ota Road w Nipponbashi – na południe od Uranamba, aż po Tsutenkaku. Pełno tu także wielkich domów towarowych poświęconych kulturze anime.

Tachibana Street (Orange Street)

Zakupów ciąg dalszy. Dla fanów wyposażenia wnętrz, w niekoniecznie ascetycznym, japońskim stylu, a także popularne miejsce spotkań wśród młodych mieszkańców oferujące nieskończoną liczbę stylowych kawiarni, butików.

Nakazaki

mq8ktkqTURBXy81NjZmOGIxMDA2YzYwNjY1YzUzZmNiYWJjYjNiYjViZS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Na wschód od stacji Umeda, dzielnica starych domów zamienionych w modne kawiarnie, butiki z używaną odzieżą, stojąca w opozycji do głośnego Shinsaibashi. Bardzo retro.

Amerikamura

Kawałek Ameryki z przymrużeniem oka. Dużo sklepów z winylami, mają ty też własny Times Square i Statuę Wolności.

Bar Shinka

Trudno znaleźć dziwniejsze miejsce w Osace. Bar urządzony w starej łodzi podwodnej. Podobno na klaustrofobię, dobrze działa kieliszek sake… Czynne od 19.

Craft Beer Works Kamikaze

23 krany z lokalnym kraftowym piwem. Ceny od 500 jenów za małe (200 ml piwo). Czynne od 16.

Co jeść Osace?

Sushi

IMG_1578_DxO_DxO.jpg

Być w Japonii i nie zjeść sushi? Niemożliwe! Jeśli wybrać najważniejsze danie dla tego kraju, jest to właśnie sushi. Prostota, smak, świeżość – to wszystko sprawia, że jedzenie sushi w Japonii jest czystą przyjemnością.

Dostać je można dosłownie wszędzie i zawsze jest pyszne i stosunkowo tanie: od całodobowych marketów na rogu po eleganckie restauracje. Warto tym bardziej że w Osace istnieje jeden z największych targów rybnych w Japonii.

Yakiniku

Popularne danie, które pochodzi z Korei. Najciekawszy jest sposób przygotowania – klient w restauracji sam grilluje mięso w specjalnych stołach, które mają wbudowany grill. Decyduje tym samym o stopniu wypieczenia mięsa. Najlepsze Yakiniku podają w dzielnicy koreańskiej: stacja metra Tsuruhashi

Ramen

c5bktkqTURBXy80NGY0YTkyYzBlNmRhZDU2MzhiNjQxNmUwMTg3NDFiMC5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Najpopularniejsza japońska zupa, ichniejszy rodzaj naszego polskiego makaronu z gestym wsadem w postaci makaronu, płatów mięsa, kapusty pekińskiej oraz pełen różnych dodatków: jajko na miękko, kimchi.

Udon

CO3ktkqTURBXy85NWNkZTRkNmFiOGQ0M2IyZGRlZDAyM2Y5Mjc1ZTUwZC5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM.jpg

Makaron grubszy niż w ramenie również podawany z bulionem.

Takoyaki

EdJktkqTURBXy9hNjRmYWZlNDNlM2I5YmVkZDEwODEyNmI0YTMxNmRjZS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Najbardziej charakterystyczna dla Osaki przekąska. Kawałki ośmiornicy są smazone w panierce na głębokim tłuszczu. Najmniejsza porcja (sześć kawałków) to koszt 500 jenów.

Jak dolecieć do Osaki?

xTuktkqTURBXy9jNGY3Y2I3ZTJjMGM1NWNkYjA4YTQxMzFkYjE0NTlhZC5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych do Osaki. Wybierając się do Azji, najwygodniej wybrać połączenie linii Finnair, z międzylądowaniem w Helsinkach (krótki czas oczekiwania na przesiadkę). Linia lata z trzech lotnisk w Polsce (Warszawa, Gdańsk i Kraków). Lot z Helsinek do Osaki trwa 9 i pół godziny i jest wykonywany najnowocześniejszym samolotem świata – Airbusem A350, który gwarantuje bardzo wygodne warunki podróży w każdej klasie (finnair.com).

Jak dostać się z lotniska w Osace (Kansai International Airport, KIX) do centrum miasta?

W pobliżu Osaki znajdują się dwa lotniska – Kansai International Airport (KIX) otwarty w 1994 roku i obsługujący połączenia międzynarodowe, oraz starszy port – Itami (ITM). W tekście opisujemy połączenia z/do lotniska Kansai.

rRPktkpTURBXy8wMzYwZjgxOTZjYzI0NzFlMDQ0MDVjNWYyZjlkMTg5ZS5wbmeSlQLNAmwAwsOVAgDNAljCww

Międzynarodowy port lotniczy Kansai w Osace oddalony jest od centrum miasta o blisko 40 kilometrów. Istnieje kilka sposobów na dotarcie do miasta.

Pociągi ekspresowe JR Haruka oraz pospieszne JR

Pociągiem ekspresowym można dojechać do położonej na południu miasta stacji Tennoji (30 minut, cena biletu 1710 jenów bez rezerwacji, około 2200 jenów z miejscówką) oraz do stacji Shin-Osaka Station (50 minut, 2330 jenów bez rezerwacji, około 3000 jenów z miejscówką).

Przejazd pociągiem pospiesznym japońskich kolei (Japan Railways) jest tańszy, ale wolniejszy (Tennoji, 50 minut, koszt 1080 jenów, stacja główna Osaka – 70 minut, koszt 1190 jenów).

Pociągi Nankai Railaways / Nankai Airport Express

dZvktkqTURBXy85NTIwNmVlZDc0NzEzNDI5MzlkYTBkMmI4ZTg2YzVhZS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Uwaga. Jest to konkurencyjny przewoźnik wobec Japan Railways, w związku z tym nie ma możliwości korzystania z JR Pass. Pociągi zatrzymują się w sercu Osaki, na stacji Namba. Przejazd pociągiem Rap:t kosztuje 1400 jenów i trwa 35 minut (warto wybrać ze względu na niezwykły design wagonów z okrągłymi oknami) lub wybierając opcję wolniejszą (Nankai Airport Express) – 900 jenów i miłe 45 minut w podróży.

Autobus

Z lotniska odjeżdża kilka linii autobusowych, obsługujących bezpośrednio najbardziej popularne hotele w mieście, koszt przejazdu miedzy 1000-1500 jenów i czas przejazdu 45-60 minut.

Taksówka

bCYktkqTURBXy9iMWZjZTYyZDI0NmY1NjA3OWM0MTM3NzcyZjAyZTJhNS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM

Opcja dla bogatych lub zdesperowanych – koszt przejazdu do centrum to około 15 000 jenów.

Jak poruszać się po Osace?

Najwygodniej? Metrem! W Osace jest 8 linii metra, które dowiozą nas do większości interesujących miejsc w mieście. Najważniejsze stacje to Namba oraz Umeda.

Jest kilka opcji zakupu biletów, przejazd pojedynczy (najtańszy przejazd kosztuje 180 jenów, najdroższy 370 jenów, cena zależy od przebytego dystansu i jest podana przy automatach, osobno dla każdej stacji), bilet dzienny (od 850 jenów) lub przedpłacony Rainbow Card. Bilety kupuje się w automatach na stacji.

Opcją są bilety combo – na przejazd komunikacją miejską oraz darmowym, lub ze zniżką wstępem do wybranych atrakcji turystycznych: Osaka Amaznig Pass (1 lub 2 dni przejazdu dowolnym środkiem lokomocji w Osace i wejście do ponad 30 atrakcji turystycznych – koszt od 2500 jenów).

Podobnie jak w przypadku dojazdu z lotniska, podróżowanie taksówką w mieście jest drogie, czasem opłacalne dla grupy 3-4 osób, na krótkim dystansie (z hotelu na stację metra).

Gdzie zatrzymać się w Osace? Namba czy Umeda?

Osaka jest miastem dość „kompaktowym”, w którym główne trakcje miasta są położone w obrębie najwyżej kilku stacji metra.

Najlepsze miejsca do noclegu, są skupione wokół dwóch dzielnic: Namba oraz Umeda. Obie są dobrze skomunikowane z lotniskiem i resztą miasta. Znajduje się tam dużo sklepów oraz restauracji. Które zatem miejsce wybrać na nocleg

Namba (Minami)

Doskonałe miejsce na poznanie życia nocnego Osaki, zrobienie zakupów oraz skosztowanie lokalnej kuchni. Tu czuć, że jest się właśnie w Japonii. W pobliżu krótkiego spaceru od centrum dzielnicy znajduje się wiele atrakcji turystycznych:

  • Dotonbori – ikona Osaki, najbardziej popularne miejsce w mieście, poza tym intensywne życie nocne oraz całodobowe zakupy Kuromon Market – najlepsze stoiska z jedzeniem Shinsaibashi – najlepsze miejsce na zakupy, dużo sklepów i butików America Mura – wyjątkowa dzielnica amerykańska

Umeda (Kita)

Skupiona wokół dworca kolejowego  tej samej nazwie. Ma charakter zdecydowanie bardziej szykowny. Jest to dzielnica biznesowa, gdzie znajdują się wielkie domy towarowe. Jeśli w Nambie idziesz na kolacje – ubierasz tenisówki, tu bardziej pasują szpilki.

W pobliżu znajduje się m.in.:

  • Umeda Sky Building z niezwykłym tarasem widokowym
  • Nakazakicho – dzielnica z wieloma butikami, barami vintage. Niepozorna, ale obecnie bardzo modna

Pogoda w Osace. Kiedy najlepiej jechać?

Osaka znajduje się w strefie klimatu wilgotnego subtropikalnego.

Wiosna to czas kwitnięcia wiśni, gdy cały kraj wygląda przepięknie. Temperatury za wówczas przyjemne dla turystów (24-28 stopni). To także czas, gdy najwięcej osób pragnie odwiedzić wyspy, co przekłada się na tłok oraz ceny.

Najcieplejszy okres w Osace to czerwiec-wrzesień. Wówczas średnie temperatury nie spadają poniżej 20 stopni. Czerwiec i lipiec także miesiące o największej sumie opadów, kiedy występuje tu tsuyu („deszcz śliwkowy”, ponieważ pokrywa się z sezonem dojrzewania śliwek).

Na przełomie września i października możliwe jest wystąpienie tajfunów.

Najzimniejsze miesiące to te, które w Polsce: od grudnia do marca jest nieprzyjemnie, ze średnią temperaturą 6-8 stopni.

Waluta, karta czy gotówka?

Ay8ktkqTURBXy9iYWQyZDhiNmRmYjllODYyOTc5ZDRiZjNlZGIwZTBhNy5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM.jpg

Walutą w Japonii jest jen (JPN, ¥). Kurs NBP z dnia 06.06.2018 wynosi 3,3 PLN za 100 JPN. W wielu miejscach możliwość płatności tylko gotówką, a nie wszystkie bankomaty akceptują karty wydawane przez polskie banki. Najlepiej udać się do sklepów 7-eleven, które akceptują polskie karty. Przy korzystaniu z bankomatów, należy pamiętać o wysokich prowizjach pobieranych przez banki.

Na krótki pobyt w Japonii warto zabrać jeny zakupione w Polsce (w większych miastach dostępne bez problemu), lub euro albo dolary i wymienić je na lotnisku, w ostateczności dobierać gotówkę z bankomatu.

Ceny i koszt życia w Japonii

Japonia nie jest tanim krajem. Turyści przyzwyczajeni do faktu, że w Azji „wszędzie jest tanio” (Chiny, Tajlandia czy Wietnam), będą niemile zaskoczeni poziomem cen na miejscu. Drogie są hotele, prywatna komunikacja (taksówki), jedzenie w restauracjach.

Przykładowe ceny produktów (czerwiec 2018):

  • Obiad w taniej restauracji: 450-800 jenów
  • Obiad 3-daniowy w zwykłej restauracji: 2500-4000 jenów
  • Piwo 0,5 l lokalne, w restauracji: 400-500 jenów
  • Mała kawa: 300 jenów
  • Woda  0,33 l: 100 jenów

Wiza, ubezpieczenie

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy wjazdach na teren Japonii do 90 dni pobytu, w celach: turystycznym, prywatnym, służbowym. Jeżeli obywatel polski udaje się do Japonii w innym celu np.: studiów, podjęcia pracy, zobowiązany jest do uzyskania wizy w japońskim urzędzie konsularnym w kraju zamieszkania. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Przy wjeździe do Japonii wszystkie osoby powyżej 16 roku życia poddawane są procedurze imigracyjnej, która polega na pobraniu odcisków palców, fotografii twarzy oraz rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym.

Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii. Obywatele polscy nie mają formalnego obowiązku dysponowania określoną ilością pieniędzy na każdy dzień pobytu.

Polisy polskich firm ubezpieczeniowych z reguły nie są honorowane. Należy sprawdzić przed przyjazdem (w biurze podróży lub firmie ubezpieczeniowej), czy wykupione ubezpieczenie jest ważne w Japonii (za msz.gov.pl).

Napięcie w gniazdkach w Japonii wynosi 100 wolt, a jego częstotliwość 50/60 Hz. Niezbędny jest adapter podróżny do gniazdka elektrycznego, do nabycia w polskich sklepach z AGD/RTV.